Seniorzy w różowych okularach

Seniorzy w różowych okularach

Opublikowany

Teatr improwizowany, międzypokoleniowe majsterkowanie, nagrywanie ilustrowanych audiobooków, tworzenie ogrodów zielarskich czy wycieczki rowerowe bez względu na wiek - to tylko niektóre inicjatywy najaktywniejszych polskich seniorów. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” już po raz 11. daje szansę osobom 60+ oraz młodemu pokoleniu na realizację wspólnych pomysłów na projekty społeczne. Właśnie wystartowała nowa edycja “Seniorów w Akcji” - konkursu dotacyjnego w formie inkubatora.

Konkurs „Seniorzy w akcji” organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować go przy wsparciu ekspertów oraz doświadczonych animatorów. Organizatorzy szukają osób, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i zdobywać nowe umiejętności, przydatne w dalszej aktywności społecznej.

“Wypracowaliśmy unikalną formułę programu, która wspiera rozwój pomysłów na przedsięwzięcia społeczne zgłaszane przez osoby 60+ i pary międzypokoleniowe.” - opowiada Maria Adamiec, koordynatorka “Seniorów w akcji”. “Formuła ta zakłada aktywny udział w procesie tworzenia projektu od pomysłu do jego realizacji. Szukamy aktywnych osób 60+, które chcą połączyć rozwijanie własnych pasji i zainteresowań z działaniem na rzecz innych. Przełamujemy stereotypy związane z wiekiem. Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą się od siebie wiele nauczyć, że perspektywy i zasoby różnych grup wiekowych są wartościowe.” - dodaje.

Maria Adamiec, koordynatorka "Saniorów w akcji"

fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych

fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Konkurs ma przyjazną formułę. Do wzięcia udziału w akcji nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Liczy się pomysł, chęć do działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Konkurs realizowany jest w formule inkubatora - poprzez cykl warsztatów, wizyt studyjnych i dzięki wsparciu trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, uczestnicy będą mieli okazję dopracować pomysły zgłoszone do konkursu i zdobyć wsparcie finansowe w wysokości od 6000 do 12000 zł.  Ze środków konkursu zostanie przyznanych 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.

O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy z organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie czy dom kultury). Do tej pory organizatorzy konkursu wsparli ponad 300 projektów w całej Polsce. Wykorzystując potencjał absolwentów programu budowana jest również sieć Animatorów 60+, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność.

Doświadczenie zdobyte podczas projektu nauczyło nas pracy metodą projektową z grupą międzypokoleniową: mogłyśmy wypróbować różne sposoby działań wspomnieniowych dotyczących historii lokalnej społeczności oraz miejsca. Cenną lekcją z pracy nad projektem była nauka delegowania zadań i szukania pomocników w realizacji projektu.

Krystyna (60+) i Martyna (35-), Długołęka

Realizacja projektu przekonała mnie, że każdy wiek jest dobry, aby być aktywnym. Warto robić coś, co daje nam radość, zwiększa aktywność fizyczną i intelektualną, a wspólnie spędzony czas pozostawi na długo miłe wspomnienia

Barbara (60+), Iława

Cieszy mnie moja przydatność. Staram się przekonywać ludzi, że potrafią więcej niż im się wydaje. Jestem pewna, że wartością jest bycie razem, wspólne działanie. Można czerpać z tego radość, satysfakcję i uczyć się zaufania do innych.

Marta (60+), Bytów

fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych

fot. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Mapa projektów realizowanych w całej Polsce.

Żeby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, który dostępny jest na stronie: www.seniorzywakcji.pl. Składanie listów intencyjnych trwa do 19 marca 2018 roku.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Zgłoś się do nowej edycji konkursu Seniorzy w akcji! Rekrutacja trwa! Więcej infrmacji na stronie www.seniorzywakcji.pl

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Rusza kolejna edycja Seniorów w akcji_komunikat prasowy.docx

docx | 220 KB

Pobierz
Seniorzy w akcji.jpg

grafika | 915 KB

Pobierz
towarzystwo_e - seniorzy w akcji (4).jpg

grafika | 987 KB

Pobierz
towarzystwo_e - seniorzy w akcji (5).jpg

grafika | 566 KB

Pobierz
towarzystwo_e - seniorzy w akcji (6).jpg

grafika | 123 KB

Pobierz
towarzystwo_e - seniorzy w akcji (1).jpg

grafika | 120 KB

Pobierz